środa, 23 marca 2022

Księżna Izabela Lubomirska

Portret Izabeli Czartoryskiej.
Mal. M. Bacciarelli (1757).
 

Księżna Izabela Lubomirska, właściwie: Elżbieta Czartoryska (ur. 21 maja 1733 lub według innych źródeł 1736 w Warszawie, zm. 25 listopada 1816 w Wiedniu) – mecenas i kolekcjonerka sztuki okresu rokoka. Z powodu błękitnych sukni, które często nosiła, jeszcze za życia nazywano ją Błękitną Markizą. Córka Augusta Aleksandra Czartoryskiego i Marii Zofii Sieniawskiej.
Była żoną marszałka wielkiego koronnego - Stanisława Lubomirskiego i matką Julii Potockiej, Konstancji Rzewuskiej, Izabeli Potockiej oraz Aleksandry Potockiej.
Należał do niej między innymi pałac w Wilanowie, pałac w Ursynowie (wówczas zwany Rozkoszą) i pałacyk Mon Coteau na Mokotowie (Pałac Szustra). Kładła kamień węgielny pod gmach Teatru Narodowego w Warszawie i była inicjatorką przebudowy zamku w Łańcucie w stylu rokoko na przełomie XVIII i XIX wieku.
Jedna z najwybitniejszych kobiet w Polsce XVIII. w., brała nader czynny udział w polityce swego obozu, zabiegała zarówno o pozyskanie obcych dworów jak i mas szlacheckich. Początkowo życzliwa Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, potem zwalczała go namiętnie. Rozgoryczona niepowodzeniem tej akcji, przeniosła się do Paryża, po wybuchu rewolucji przebywała w Wiedniu. Obok działalności politycznej wyróżniała się jako postępowa opiekunka włościan. Była członkinią loży adopcyjnej Dobroczynności w 1783 roku.


Portret Izabeli (Elżbiety) z Czartoryskich ks. marszałkowej 
Stanisławowej Lubomirskiej według M. Bacciarellego. 

Izabela z Czartoryskich Lubomirska.

Portret Izabeli Lubomirskiej z około 1767 roku.
Mal. P. Kraft.

Nikołaj Repnin z Elżbietą Granowską i Izabelą Lubomirską.
Fragment obrazu Jana Matejki "Rejtan".

Portret księżnej marszałkowej Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej ( 1733-1816) 
w starszym wieku według Fr. K. Lampiego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jan Stanisław Zbąski. Źródło Jan Stanisław Zbąski herbu Nałęcz (ur. 1629, zm. 21 maja 1697) – biskup warmiński w latach 1688-1697, administ...