Ciężkozbrojni z początku XVI wieku. Od lewej: nadworny rycerz królewski według Pontyfikału Erazma Ciołka, starosta drohobycki Emeram Salomon (zm. 1504) z płyty grobowej brązowej w kościele Maryi Panny w Krakowie, Andrzej Szamotulski (zm. 1511) z płyty grobowej w Szamotułach (wykonanej w 1505). Rys. B. Gembarzewski.
Rycerze na przełomie XV i XVI wieku. Od lewej: Piotr Salomon herbu Łabędź podług płyty grobowej w brązie w kościele Maryi Panny w Krakowie, wojewoda krakowski Piotr Kmita (zm. 1505) podług płyty grobowej Wita Stwosza w katedrze na Wawelu wykonanej w 1496 r., rycerz w zbroi kanelowanej. Rys. B. Gembarzewski.
Od lewej: rycerz w półzbroi podług postaci św. Floriana z druku krakowskiego Hallera "Missale Cracoviense" z 1509 r., takaż postać z druku Hallera "Liber Horarum" z 1508 r., dowódca konno podług ryciny w "Kronice Polskiej' Marcina Bielskiego z 1597 r. Rys. B. Gembarzewski.
Kopijnik podług miniatury z 1519 r, przedstawiającęj wojewodę
krakowskiego Krzysztofa Szydłowieckiego (Przywilej Opatowski).
Rys. B. Gembarzewski.
Od lewej: podskarbi wielki koronny Jakub Szydłowiecki (podług miniatury z 1531 r.), kasztelan sandomierski Mikołaj Szydłowiecki i pacholik (obaj z 1531). Mal. B. Gembarzewski.
Ciężkozbrojni kopijnicy z 1 poł. XVI wieku. Od lewej: według pomnika Seweryna Bonera z 1538 r., według pomnika Olbrachta Gasztołda z 1539 r., bębenica z fryzu w Sali Rycerskiej na Wawelu (1535). Rys. B. Gembarzewski.
Od lewej: kopijnik podług ryciny przedstawiającej bitwę Polaków z Tatarami - karta tytułowa w Cronica Polonorum Miechowity wydanej w 1521 u Wietora w Krakowie, Mikołaj Szydłowiecki (zm. 1532) podług grobowca w Szydłowcu. Rys. B. Gembarzewski.
Ciężkozbrojni kopijnicy z połowy XVI wieku. Od lewej: podług pomnika burgrabiego krakowskiego Augustyna Kotwicza (zm 1550) z kościoła Bożego Ciała w Krakowie, podług nagrobka starosty bieckiego Mikołaja Ligęzy (1578), podług ryciny z Kroniki Marcina Bielskiego (1568). Rys. B. Gembarzewski.
Ciężkozbrojni kopijnicy z połowy XVI wieku. Od lewej: według pomnika Piotra Boratyńskiego z 1558 roku na Wawelu, pozostałe figury według ryciny w "Zwierciadle" Mikołaja Reja z 1567 roku, ostatni z prawej trębacz królewski z ryciny przedstawiające bitwę z Wołoszą w 1572 roku z "Kroniki Sarmacji Europejskiej" Aleksandra Gwagnina. Rys. B. Gebmarzewski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz