czwartek, 31 marca 2022

Kopijnicy króla Kazimierza

Polscy ciężkozbrojni kopijnicy z 2 poł. XV wieku. 
Mal. K. Linder.

Polski ciężkozbrojny kopijnik z 2 poł. XV wieku. 
Mal. K. Linder.

Polscy rycerze z końca XV wieku p
odług figur Wita Stwosza. 
Rys. B. Gembarzewski.

Ciężkozbrojny kopijnik i kusznicy konni z czasów 
Kazimierza Jagiellończyka. Mal. A. Klein.
(A. Nadolski, Broń i strój rycerstwa polskiego)

Od lewej: rycerz z połowy XV wieku, według obrazu z 1440 roku (Muzeum Diecezjalne we Włocławku), rycerz według pomnika Jana ze Sprowy z 1470 r. (kościół cystersów w Mogile). Rys. B. Gembarzewski.

Rycerstwo z połowy XV wieku z obrazu przedstawiającego Jezusa i Kaifasza 
w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Rys. B. Gembarzewski. 

Polscy rycerze z 2 poł. XV wieku. Od lewej: kanclerz wielki koronny Jan Koniecpolski (zm. 1455) z płyty grobowej w Wielgomłynach (ufundowanej w 1475), Jan Koniecpolski z płyty w kościele w Wielgomłynach z tego samego roku, wojewoda poznański Łukasz Górka (zm. 1475) z pomnika w katedrze poznańskiej. Rys. B. Gembarzewski. 

Polskie rycerstwo z połowy XV wieku. Od lewej: król w stroju turniejowym, rycerz w obcisłym serdaku na zbroi (podług poliptyku z 1461 r. w kościele w Olkuszu), rycerz w zbroi gotyckiej, rycerz w granatowym kaftanie (obie postacie wg. wspomnianego poliptyku). Rys. B. Gembarzewski.

Od lewej: rycerz w stroju podróżnym, rycerz w pełnej zbroi podług obrazu z 1467 r. w ołtarzu św. Trójcy w kaplicy św. Krzyża na Wawelu,  rycerz z obrazu w kościele św. Katarzyny w w Krakowie z ok. 1467 r. Rys. B. Gembarzewski. 

Polskie rycerstwo w 2 poł. XV wieku - podług tryptyku z ołtarza św. Trójcy 
w kaplicy św. Krzyża na Wawelu z 1467 r. Rys. B. Gembarzewski.

Kopijnicy w zbrojach późnogotyckich (schyłek XV wieku). Od lewej: dwa rycerze według miniatury w Księdze Ustaw Miejskich Krakowskich Baltazara Behema, zbrojny jako św. Florian według drzeworytu w Statutach Łaskiego  z 1506 roku. Rys. B. Gembarzewski.

Rycerz nadworni z banderiami podług Pontyfikału Erazma Ciołka z 1501 r. 
Rys. B. Gembarzewski.  




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sceny według Norblina

Szlachcic w trybunale. Mal. J. P. Norblin. Źródło Zabawa w karczmie. Mal. J. P. Norblin.  Źródło Sejmik w kościele. Mal. J. P. Norblin. Źródło